"Wielkie rzeczy się dzieją, kiedy się ludzie spotykają z górami."

Wiliam Blake

W listopadzie bieżącego roku uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy spędzili 2 tygodnie na warsztatach międzynarodowych w Szwajcarii.

Wyjazd został zorganizowany przez Stowarzyszenie IMPAKT.

Młodzież klas pierwszych i drugich wraz z opiekunami panią Moniką Goździkowską i panią Wiesławą Ciechowską zamieszkali w Dziecięcej Wiosce Trogen. Opiekę nad wszystkimi oraz całym przedsięwzięciem sprawowali przedstawiciele fundacji IMPAKT oraz wolontariusze przebywający razem z nimi w Szwajcarii.

Był to projekt oparty o ideę międzynarodowej wymiany młodzieży - w tym przypadku między uczniami z Polski, Północnej Macedonii, Albanii oraz Niemiec.

Zajęcia odbywały się dwa razy dziennie i były prowadzone w języku angielskim.

Na początku uczestnicy poznawali się i integrowali podczas wspólnych gier i zabaw. W kolejnych dniach odbywały się lekcje zorientowane wokół tematyki przewodniej projektu, tj. "Spójrz w głąb siebie", podczas których wszyscy odkrywali swoją wewnętrzną naturę.

Licealiści musieli także zmierzyć się z wyzwaniami natury logistycznej - przygotować posiłki i posprzątać po nich. Wszyscy chętnie relaksowali się następnie przy pysznej herbacie i pogaduszkach w grupie. Wieczorami można było pograć w siatkówkę lub koszykówkę  z rówieśnikami z innych krajów.

W weekend, w czasie wolnym, uczniowie wybrali się na wycieczkę w góry, wspinali się na górę Gabris, podziwiając cudowne krajobrazy.

Podsumowanie projektu nastąpiło podczas audycji radiowej - nasi licealiści mogli opowiedzieć o swoich przeżyciach  doświadczeniach zgromadzonych podczas wyjazdu.

Grupa szczęśliwie wróciła do Brodnicy, zadowolona i z wieloma wspomnieniami.