"Nadzieja zawiera w sobie światło mocniejsze od ciemności, jakie panują w naszych sercach."

Jan Paweł II

16 października 2020 r. minęły 42 lata od chwili wyboru Karola Wojtyły na Papieża przez Konklawe obradujące w Watykanie.

Był to wybór zaskakujący, a zarazem niezwykle szczęśliwy dla wszystkich Polaków i - jak się okazało później - dla całego świata. Urząd objął człowiek wyjątkowy i sprawował go przez długie lata, ucząc ludzkość oddania, miłości i szacunku dla drugiej osoby, bez względu na kolor skóry, pochodzenie, narodowość czy religię, jaką wyznaje - Papież ekumenizmu, Papież miłości, Papież cierpienia, Papież nadziei.

Słowa Jana Pawła II  nieustannie inspirują kolejne pokolenia, stanowią drogowskaz, uczą, skłaniają do refleksji, napawają nadzieją. Trzeba do nich wracać, gdyż zawierają ogromną mądrość i szereg spostrzeżeń dotyczących ludzkiej egzystencji w świecie nieustannie targanym konfliktami i problemami.

W dobie pandemii, szczególnie dobitnie wybrzmiewa nauczanie Papieża Polaka, iż nie żyjemy, nie kochamy ani nie umieramy na próbę - każdy czyn i każdy dzień jest niepowtarzalny, ma wielką wartość -  możemy nadać mu sens, zmarnować czy zniszczyć. Możemy dawać nadzieję, nieść światło tam, gdzie go brakuje, zmieniać trudną rzeczywistość na miarę swych możliwości.

Z okazji Dnia Papieskiego biblioteka szkolna przygotowała okolicznościową wystawę poświęconą Janowi Pawłowi II.