5 czerwca 2019 r. w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu odbyło się uroczyste wręczenie nagród w wojewódzkim konkursie im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej „Oni tworzyli naszą historię”. Nagrody trafiły również do rąk uczennic z Brodnicy i z Jabłonowa.

Konkurs był skierowany do uczniów 7. i 8. klas szkół podstawowych, gimnazjalistów oraz uczniów liceów, techników i szkół branżowych. Prace można było nadsyłać w trzech kategoriach: „O ludziach”, „O wydarzeniach” lub „Album rodzinny”.

Kapituła wyłoniła laureatów i wyróżnionych spośród autorów 47 nadesłanych prac i przyznała wartościowe nagrody rzeczowe. Trzecie miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych zdobyła uczennica III LO w Brodnicy Natalia Wrońska, a jej koleżance również z III LO – Julii Kozłowskiej przyznano wyróżnienie. Kolejne wyróżnienie odebrała Wiktoria Śliwińska ze Szkoły Podstawowej w Jabłonowie Pomorskim. Opiekunem merytorycznym uczennic z Brodnicy był Radosław Stawski, a z Jabłonowa – Ewa Rzepka.

Ideą konkursu jest upamiętnienie profesor Elżbiety Zawackiej, kurierki Armii Krajowej i jedynej kobiety wśród cichociemnych oraz zarażenie młodych ludzi jej pasją dokumentowaniem historii. Przedsięwzięcie ma zachęcić uczniów do rozwijania wiedzy historycznej o naszym regionie oraz dokumentowania lokalnych dziejów na podstawie wspomnień świadków, a także zdjęć i pamiątek z domowego archiwum. Nauczycieli zaś skłonić do krzewienia wiedzy o historii regionu.

Organizatorami konkursu byli m.in. Urząd Marszałkowski, Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty i Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej.

RS