16 października 2018 r., jak przystało na święto Patrona, parafrazując słowa Jana Pawła II, po basenie poszliśmy na kremówki.

Tego dnia społeczność Zespołu Szkół nr 1 w Brodnicy godnie uczciła Papieża Polaka, wspominając jego niezwykły Pontyfikat podczas apeli i wspólnego śpiewania "Barki", ulubionej pieśni Karola Wojtyły. Doniosłe chwile refleksji i wspomnień poprzedziło wydarzenie bez precedensu: 100 km w pływaniu z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości na szkolnym basenie

Od wczesnych godzin rannych pływalnia ZS1 w Brodnicy tętniła życiem. "Zbieranie kilometrów" z okazji okrągłego jubileuszu odzyskania niepodległości przez Polskę rozpoczął dyrektor Tomasz Wysocki, za którego przykładem poszła cała szkolna społeczność: uczniowie, nauczyciele oraz rodzice. Celem było pokonanie jak największego dystansu, dowolnym stylem. Wszyscy uczestnicy tego wyjątkowego wydarzenia odebrali symboliczne okolicznościowe medale, po czym udali się do sal lekcyjnych na pyszne kremówki.

Dalsza część dnia upłynęła w radosnej atmosferze wspólnego świętowania, niepozbawionej nutki refleksji. Podczas apelu przygotowanego przez licealistów pod kierunkiem księży Arkadiusza Sobocińskiego i Mateusza Chudzińskiego mieliśmy okazję do wspomnień i zadumy nad darem dla świata, jakim był wielki Papież-Polak, Jan Paweł II.