Tysiące kilometrów odległości nie są ważne, gdy liczy się przyjaźń, dobre wspomnienia i pragnienie kontynuacji partnerskich relacji.

W dniach 10 - 14 września 2018 r. gościło w Brodnicy 72  uczniów duńskich wraz z 6 opiekunami. Szkoły zrealizowały w przeszłości kilka wspólnych projektów edukacyjnych i wzajemnych wizyt, gdyż przyjaźnią się od ponad 20 lat, jak wspominali zgodnie dyrektor Tomasz Wysocki i Ole Hansen, koorydnator z Brorup. Obie strony wyraziły wolę kontynuacji działań i już planują kolejne projekty.

Dyrektor Tomasz Wysocki wraz z wicedyrektor Marią Malinowską powitali grupę duńską w murach Zespołu Szkół Nr 1. Licealiści przygotowali krótki koncert i zaprezentowali stworzony wcześniej film na temat szkoły. Następnie Duńczycy zwiedzili obiekt i wzięli udział w zajęciach z młodzieżą polską, prowadzonych w mniejszych grupach przez nauczycieli języka angielskiego, niemieckiego, włoskiego a także chemii i historii. Po zajęciach wszyscy wzięli udział w spotkaniu na hali sportowej, gdzie razem zatańczyli Bokwę, pod kierunkiem Iwony Kwiatkowskiej. Uczniowie spotkali się następnie na obiekcie OSiR, gdzie mieli okazję poznać się lepiej, w nieformalnych okolicznościach.

Oprócz odwiedzin w szkole, goście udali się na zwiedzanie miasta wraz z nauczycielami historii R. Stawskim, N. Beksa i anglistą K. Pechmann. Szczególne zainteresowanie zwiedzających wzbudziły kamień runiczny przy Pałacu Anny Wazówny, tablice z herbami miast partnerskich Brodnicy, w tym Brorup oraz kościół farny, który Duńczycy sami zapragnęli odwiedzić.

W kolejnych dniach grupa udała się m. in. do obozu zagłady w Stutthof, Malborka i Torunia.

Goście opuścili Brodnicę pełni wrażeń, dobrych wspomnień i jak zawsze zadowoleni.