Nasi licealiści podczas olimpiady historycznej w Toruniu.

Tegoroczni maturzyści z klasy 3b - Kinga Pasternacka, Weronika Elgert i Mateusz Jankowski oraz uczeń klasy 2a Michał Jaworski - to tegoroczna reprezentacja III LO, która wzięła udział w wojewódzkim etapie olimpiady historycznej w Toruniu.

Uczniowie zakwalifikowali się do drugiej rundy na podstawie wypracowania, które napisali wybierając temat z epoki starożytności, średniowiecza, czasów nowożytnych, historii najnowszej lub czasów współczesnych. W drugim etapie, który odbył się w auli Collegium Humanisticum UMK w Toruniu, uczniowie znowu musieli podjąć się napisania pisemnej pracy na temat z epoki. Tym razem pytania zostały przysłane przez Komitet Olimpiady Głównej, a w szranki stanęło blisko 100 licealistów z województwa kujawsko-pomorskiego. Ich prace oceniali historycy z  Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Do etapu ustnego zakwalifikowała się niespełna połowa uczestników, a wśród nich Kinga Pasternacka i Michał Jaworski, którzy tym samym weszli do grona najlepszych 50 historyków z liceów województwa. Tydzień później wzięli oni udział w etapie ustnym olimpiady, odpowiadając przed komisją złożoną z pracowników naukowych UMK, na 3 pytania - jedno z podstawy programowej całego zakresu historii, drugie z wybranej epoki i trzecie z przeczytanych lektur. Dla Michała Jaworskiego, startującego pierwszy raz w tego rodzaju konkursie wyznaczonym zadaniem było nabranie doświadczenia. Kinga Pasternacka, startująca po raz trzeci, po raz kolejny dotarła do grona najlepszych kilkunastu historyków. Do zakwalifikowania się do ścisłego finału etapu olimpiady niestety znowu niewiele zabrakło.

Red. szkolnej strony www.

Fot. RS.

Widok na salę audytoryjną i niemal stu uczestników olimpiady historycznej.

Weronika Elgert, Kinga Pasternacka, Michał Jaworski i Mikołaj Jankowski przed Collegium Humanisticum UMK w Toruniu.

Na chwilę przed pisaniem prac. Jak widać humory dopisywały.