Wiele sukcesów mają w tym roku uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy . Zdobywają laury w konkursach, stypendia dla utalentowanych i indeksy na uczelnie- jeszcze przed maturą.

Trzech uczniów z III LO:  Sebastian Górski i Paulina Zakrzewska i Joanna Ramowska zdobyło Stypendium Marszałka Województwa w programie Prymus Pomorza i Kujaw.

Prymus Pomorza i Kujaw to uruchomiony po raz pierwszy w tym roku szkolnym marszałkowski program stypendialny dla najzdolniejszych uczniów.

Coraz lepiej powodzi się uczniom z III LO w kolejnych edycjach wojewódzkiego konkursu im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej „Oni tworzyli naszą historię” .W poprzednich latach były trzy prace nagrodzone( drugie miejsca) i liczne wyróżnienia, w tym roku do III LO trafiła nagroda główna i trzy wyróżnienia. Prace zostały napisane pod kierunkiem historyka Radosława Stawskiego.

Pierwsze miejsce w województwie w IX edycji konkursu zdobył  Daniel Zero, za pracę pt.  „Tajemnica leśnej osady, czyli odkrywanie tragedii mieszkańców Białego”.

Daniel Zero, uczeń klasy 3 profilu dziennikarsko- prawniczego w ubiegłym roku zajął w tym konkursie drugie miejsce za pracę o dziadku „Narzucony los”.

W tegorocznej pracy licealista przedstawił  dramatyczną historię osiedla pracowników leśnych Białe nad jeziorem Wielkie Partęczyny między wsiami Ciche i Łąkorz. W lutym 1945 roku, gdy przez tereny powiatu brodnickiego przeszła Armia Czerwona, zagubiony oddział żołnierzy niemieckich i ukraińskich renegatów w zemście za nieudzielenie pomocy ich rannemu koledze,  dokonał masowego mordu na 13 osobach z rodzin Jabłońskich, Smolińskich, Godzińskich, Czubkowskich i Hejka w wieku od 7 do 76 lat. Część ciał pohańbiono zakopując w gnojowisku. Z masakry przeżyły tylko dwie osoby – rodzeństwo Genia i Zygmunt Smolińscy. Tymczasem śledztwo zostało w tej sprawie umorzone. Zbrodniarze pozostali więc niewykryci, a zbrodnia nie ukarana.

W tym samym konkursie dwie uczennice III LO zdobyły wyróżnienia – Natalia Wiśniewska za pracę „Z Niemcami mimo woli” oraz Natalia Przybyłowska za wspomnienie o wujku – „Nigdy nie noście w sercu nienawiści”. Wyróżniona praca Natalii Wiśniewskiej z III LO „Z Niemcami mimo woli” porusza bardzo złożony problem mieszkańców Pomorza i okolic Brodnicy, którzy w różnych okolicznościach zdecydowali się podpisać Volkslistę i przyjąć obywatelstwo niemieckie podczas okupacji hitlerowskiej. Chcąc poprawić swój los i przeżyć , nierzadko fundowali sobie los nie do pozazdroszczenia. W pracy opisane zostały wspomnienia 101-letniej Bronisławy Kamińskiej z Jajkowa.

Kolejne wyróżnienie otrzymała praca Natalii Przybyłowskiej z III LO w Brodnicy pt.„Nigdy nie noście w sercu nienawiści”. Dzieło licealistki jest wspomnieniem o rodzinie nauczycieli z Chojna. W czasie okupacji Jan Mrozowski, oskarżony o nielegalne posiadanie broni został rozstrzelany przez Niemców w brodnickim Lasku Miejskim. To wydarzenie ze szczegółami opisano dzięki relacji księdza Rzoski, który z polecenia hitlerowców był świadkiem tej zbrodni. Uczennica opisuje też dalsze dzieje wdowy z córkami, które same musiały sobie radzić w trudnej, powojennej rzeczywistości. Choć wdowa po Janie Mrozowskim miała wiele powodów do znienawidzenia hitlerowców, wpajała córkom życiowy drogowskaz – „Nigdy nie noście w sercu nienawiści”.

Za zdobycie I miejsca w konkursie „Oni tworzyli naszą historię”  uczeń otrzyma nagrodę rzeczową wartości 1500 zł brutto. Nagrody rzeczowe odbierze również dyrekcja III LO oraz nauczyciel prowadzący.

Po laury sięgnęła także inna humanistka z III LO- Patrycja Prasak .

W V edycji Olimpiady Wiedzy o III RP, której finał odbył się w marcu2017 roku w Białymstoku,  Patrycja zdobyła tytuł finalistki i indeks na wiele  kierunków uniwersyteckich w Polsce (m.in. indeksy przyznały Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Warszawski, Wrocławski i Gdański).

Przygotowując się pod kierunkiem nauczycielki Iwony Malinowskiej, Patrycja zdobyła też trzecie miejsce w  eliminacjach okręgowych XIX Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Prawie.

Nagrodzeni w konkursie E. Zawackiej „ Oni tworzyli naszą historię:-Daniel Zero, Natalia Wiśniewska i Natalia Przybyłowska oraz opiekun Radosław Stawski

Redakcja szkolnej strony www
III LO w Brodnicy