7 października 76-osobowa grupa uczniów z III LO w Brodnicy wraz z nauczycielami ruszyła do Warszawy.

Wyjazd do stolicy był okazją do przypomnienia burzliwych dziejów miasta i skonfrontowania wiedzy z odwiedzinami konkretnych miejsc, znanych z historii i literatury. Krakowskie Przedmieście z Pałacem Prezydenckim, plac marszałka Józefa Piłsudskiego, Grób Nieznanego Żołnierza- to miejsca , gdzie historia jest stale obecna.

- Zdziwił nas nieco fakt, że przy grobie ciągle jest wystawiona warta przez żołnierzy z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. 2 listopada 1925 roku złożono w tym miejscu losowo wybrane zwłoki nieznanego polskiego żołnierza, które przewieziono z Lwowa. Już wkrótce minie 91 lat od tego wydarzenia - mówi Arleta, uczestniczka wycieczki.
Podczas przechadzki uczniowie zwracali uwagę nie tylko na zabytki i architekturę, ale również na tętniące wielkomiejskim życiem puby i restauracje. Dla wielu zaskoczeniem był wystawiony do licytacji jeden z samochodów, którymi poruszał się po Polsce papież Franciszek podczas pobytu na ŚDM. Uwieńczeniem pobytu w stolicy był wjazd windą na 6 piętro Pałacu Kultury i Nauki, gdzie w teatrze "6 piętro" brodniccy licealiści mogli podziwiać grę aktorską m.in. Michała Żebrowskiego, Piotra Machalicy, Anny Dereszowskiej i Wojciecha Malajkata w sztuce Antoniego Czechowa - "Wujaszek Wania" z 1897 roku.
Red.