5 września 2016 roku Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Brodnicy zaprosiła do udziału w piątej edycji akcji Narodowe Czytanie. O godzinie 12 w brodnickiej bibliotece uczniowie szkół ponadgimnazjalnych rozpoczęli czytanie powieści Henryka Sienkiewicza "Quo vadis" przed kamerami TV ELTRONIK.

"Czytanie na ekranie" to pomysł MiPBP w Brodnicy, a w tym roku III LO reprezentowały: Monika Mergel i Wiktoria Murawska.
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od roku 2012. Została zainicjowana lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a rok później "Trylogii" Henryka Sienkiewicza.
W roku ubiegłym czytało się "Lalkę" Bolesława Prusa, w tym roku czytamy powieść Henryka Sienkiewicza "Quo vadis". Zapraszamy do lektury.